مركز آموزش ايرانيان
 

پرواز پرستوها

اللهم صلي علي محمد و آل محمد و عجل فرجهم و اهلك اعدائهم

حضرت معصومه(س)
ساعت ۱۱:٠۸ ‎ب.ظ روز ۱۳۸۸/۱/٢٢  

آشنایی با فرزندان و یاران چهاردهم معصوم علیهم‌السلام

حضرت معصومه(س)


نام: فاطمه
لقب: معصومه
نام پدر: امام موسی کاظم(ع)
نام مادر: نجمه خاتون(س)
تاریخ ولادت: اول ذی‌القعده‌ی (به روایتی) سال 173 هجری قمری در مدینه
مدت عمر: 28 سال (از 18 تا 28 سال هم نوشته‌اند)
تاریخ وفات: دهم ربیع‌الثانی سال 201 هجری قمری
محل دفن: قم

مختصری از زندگینامه‌ی حضرت معصومه(س)
حضرت فاطمه‌ی معصومه(س) دختر حضرت موسی بن جعفر(ع) است و مادر او نجمه خاتون، مادر امام رضا(ع) می‌باشد. مطابق پاره‌ای از مدارک، حضرت معصومه(س) در روز اول ذی‌القعده‌ی سال 173 هجری قمری چشم به جهان گشود. عده‌ای نیز معتقدند که سال تولد آن حضرت 183 هجری می‌باشد. ولی با توجه به اینکه امام موسی کاظم(ع) در 25 رجب سال 183 در زندان هارون (در بغداد) به شهادت رسید و کمترین مدت زندانیش نیز 4 سال بود و در این مدت از خانواده‌اش که در مدینه ساکن بودند دور بوده، ممکن نیست ولادت حضرت معصومه(س) در سال 183 رخ داده باشد اخیراً هم آستانه‌ی مقدسه‌ی قم همان سال 173 را سال تولد آن حضرت اعلام نموده است.

ادامه در ادمه‌ی مطلب»»

 


لقب معصومه را امام رضا(ع) به آن بانو داد و نام ایشان فاطمه‌ی کبری است. القاب دیگری نیز برای حضرت معصومه(س) ذکر کرده‌اند که از آن جمله‌ است: 
طاهره، حمیده، رشیده، تقیه، نقیه، مرضیه، رضیه، سیده، اخت‌الرضا و … . این القاب دهگانه در زیارتنامه‌ای که در کتاب انوارالمشعشعین برای این بانو نقل شده آمده است. همچنین القاب دیگری مانند صدیقه و سیدةالنساء العالمین را نیز برای حضرت معصومه(س) ذکر کرده‌اند. 
وفات حضرت معصومه(س) در سال 201 هجری قمری رخ داد، اما در مورد روز و ماه آن اختلاف است، برخی دهم ربیع‌الثانی را متذکر شده‌اند، برخی دوازدهم ربیع‌الثانی و برخی هم هشتم شعبان را عنوان کرده‌اند، لذا برای بزرگداشت مقام آن بزرگوار، در سال‌های اخیر از سوی مسؤلین آستانه‌ی مقدسه‌ی حضرت معصومه(س)، سه روز(دهم، یازدهم و دوازدهم ربیع‌الثانی) را ایام سوگواری آن حضرت اعلام کرده‌اند. از آنچه گفته شد نتیجه گرفته می‌شود که سن آن حضرت به هنگام وفات 28 سال بوده است.

ادامه دارد...