اس300وقدرت بازدارندگی ایران

چند روز پس از اعلام خبر، منابع روسی در واکنش به مخالفت‌های تند و انتقادی کشورهای غربی، این خبر را تکذیب کردند. 
سازمان همکاری نظامی و فنی فدرال روسیه در وب سایت خود با اعلام این که روسیه هیچ گونه طرحی برای فروش سامانه پیشرفته موشکی اس 300 به ایران را ندارد ، تصریح کرد: موضوع عرضه سامانه‌های ضدهوایی اس 300 که در رسانه‌های جمعی مطرح شده ، تاکنون مورد بررسی قرار نگرفته و تا این لحظه مذاکره‌ای درخصوص آن با طرف ایرانی انجام نشده است. 
اگر ایران این سامانه موشکی را تحویل بگیرد دومین قرارداد تسلیحاتی تهران با مسکو به حساب خواهد آمد که پس از قرار داد فروش موشکهای تور ام یک محسوب می شود منعقد خواهد شد.
موشک‌های تور ام یک می‌توانند 48 هدف را در ارتفاع 6 هزار متری ردیابی کنند و دو هدف را در آن واحد مورد حمله قرار دهند. 
روسیه 29 دستگاه از این سیستم را به ارزش 700 میلیون دلار در اختیار ایران قرار داد که البته ارزشی معادل 486 میلیون دلار داشت. 
نکته حائزاهمیت این است که چرا تحویل چند سامانه موشکی که جنبه پدافندی و نه تهاجمی دارد، باید نگرانی ‌های شدید کشورهای غربی بویژه آمریکا و اسرائیل را در عصری که تمام کشورها برای حفظ امنیت خود از همین دولت‌های معترض اقدام به خرید انواع تسلیحات می‌کنند، موجب شود.

مقامات اسرائیلی ازجمله ایهود اولمرت نخست‌وزیر و آموس گیلاد مشاور وزیر دفاع اسرائیل در سفر به مسکو، مقامات روسی را برای عدم تحویل آن به ایران تحت فشار قرار داده‌اند.
ارتباطات میان تهران و مسکو در زمینه همکاری نظامی و فنی در اوایل 2004 رشد سریعی یافته است و در همین سال تهران خواهان کمک روسیه در ایجاد یک سامانه دفاع موشکی شد.
مسکو نیز استفاده از سامانه‌های1PMU-300S- برای دفاع از تهران و 4 منطقه دیگر شامل مرکز صنعتی اصفهان، پایگاه اصلی نیروی دریایی در بندرعباس، نیروگاه بوشهر و پایانه‌های نفتی آبادان و خرمشهررا به طرف ایرانی پیشنهاد کرد.

خرید این سامانه‌ها برای ایران کاملا منطقی است و در راستای سیاست به روزرسانی سیستم دفاع هوایی این کشور صورت می‌گیرد. تحلیلگران هم براین باورند که تحویل سامانه‌های اس 300 به ایران اولا نیازهای این کشور و ثانیا راهبردهای سیاست خارجی روسیه را محقق می‌کند.

سامانه‌های اس 300 ویژگی‌های خاصی دارد به طوری‌که با دریافت آن پدافند ضدهوایی کشورمان تقویتی ویژه پیدا می‌کند. طبق نظر پنتاگون، این موشک‌های پیشرفته روسی معادلات دفاعی منطقه نفت‌خیز خلیج فارس را به هم زده است زیرا هیچ مشابهی برای موشک ‌های اس 300 میان متحدان ایالات متحده در منطقه ‌هایی‌ نظیر عربستان سعودی ، کویت ، امارات عربی متحده ، ژاپن و تایوان وجود ندارد و هیچ جنگنده‌‌ای در جهان وجود ندارد که بتواند مجهز به سیستمی شود که این موشک جدید روسی را از کار بیندازد.
برای درک بهترتاثیرگذاری این موشک ‌های دفاعی در سیستم دفاعی کشورمان ابتدا به ویژگی ‌های این سیستم و ویژگی‌ های سیستم دفاعی کشورمان می‌پردازیم زیرا با روشن شدن این دو بعد می‌توان به علت اصلی نگرانی‌های مخالفان تحویل این موشک به تهران پی برد.
ویژگی‌های اس 300
برد موشک‌ های1PMU-300S- به 300 کیلومتر می‌رسد و در عین حال قادر به انهدام اهدافی در ارتفاع 27 کیلومتری است. این موشک ‌ها برخلاف موشک‌های تور ام یک قادرند جنگنده بمب افکن‌های آمریکایی را بسادگی هدف قرار دهند.

براساس گزارش‌ها اس 300 یک سیستم دفاع هوایی با توان کار بالاست که در هر نوع شرایط آب و هوایی قابل عملیاتی شدن است و توانایی حمله به هواپیما با مانور بالا، موشک‌های کروز، موشک‌های بالستیک و هر هدفی که دارای سرعت بالا باشد را دارد.

روس‌ها مدعی‌اند این سیستم دفاعی، توانایی مقابله با سیستم موشک‌های پاتریوت آمریکایی و ردیابی 100 هدف به طور همزمان و نابودی 12 هدف آن در زمانی مشابه را داراست. منحرف کردن یا از کار انداختن اس 300 توسط سیستم‌های اغتشاشگر، تقریبا غیرممکن است. 

رادار این موشک، از فاصله 250 کیلومتری، جسم پرنده‌ای به ابعاد 25 سانتی‌مترمربع را براحتی تشخیص می‌دهد. مقامات عالیرتبه پنتاگون بارها اذعان کرده‌اند آمریکا امروزه هیچ وسیله‌ای برای از کار انداختن موشک مرگبار اس 300 را در اختیار ندارد.عینک

 

/ 1 نظر / 2 بازدید

کل وب سایت در مجموع خوب بود.