امام عصر(عج)‌ و غیبت صغرای آن حضرت

بعد از من فرزندم به نام حسن، امام است و بعد از حسن فرزندش همان قائمی است که عدل و دادش، تمام زمین را فرا می‌گیرد. حضرت مهدی(عج) در سن 5 سالگی یعنی در سال 260 هجری قمری، پس از شهادت امام حسن عسکری(ع)، زعامت مسلمین را به عهده گرفت و غیبت صغرای آن حضرت از همان زمان آغاز شد. (غیبت یعنی نهان و پشت پرده، یعنی آن چیزهایی که از حواس ظاهری ما پنهان است) استفاده از وجود امام زمان(عج) در هنگام غیبت مانند استفاده از خورشید پَسِ ابر می‌باشد که هر چند اثری از آن مشهود نیست، لیکن وجود آن نمی‌تواند قابل انکار باشد. 
امام مهدی(ع) در زمان وفات پدرش امام حسن عسکری(ع)، از دیده‌ها پنهان شد و این غیبت تا سال 329 هجری قمری ادامه پیدا کرد که به آن غیبت صغری می‌گویند. در اوضاع سخت آن زمان، مسئله‌ی غیبت صغرای حضرت مهدی(عج) برای حفظ جان آن حضرت، کاری شایسته و عقلانی بود. در آن زمان توده‌ی مردم از ملاقات با امامشان محروم بودند و عده‌ی معدودی که نایب او نامیده می‌شدند، با امام در تماس بودند و مشکلات و حوائج مردم را حل می‌کردند. تقاضای کتبی مردم نیز توسط خود امام پاسخ داده می‌شد که اصطلاحاً به آن توقیع می‌گویند. 
در مدت 69 سال غیبت صغری، نواب خاص آن حضرت عبارت بودند از: عثمان بن سعید، محمد بن عثمان، حسین بن روح نوبختی، و علی بن محمد سَمری. اینان از ذکر نام امام زمان(عج) و افشای محل او منع شده بودند تا جان آن حضرت از سوی حکومت عباسی و سایر دشمنان به خطر نیفتد. وسیله‌ی ارتباط آنان با شیعیانی که در شهرهای مختلف می‌زیستند، دانشمندان پرهیزگاری بودند که از طرف آنان سمت وکالت داشتند، این وکلا مورد اعتماد بودند و وجوه شرعی را دریافت و بر طبق نظر نایبان خاص امام عصر(عج) صرف می‌کردند و توقیعات نیز در جواب مردم، توسط آنان ارسال می‌شد. 
این وکیلان (که حدود صد نفر در شهرهای مختلف شیعه‌نشین ذکر شده‌اند)، به خدمت امام غایب(عج) نمی‌رسیدند، بلکه واسطه‌ی آنان و امام(ع) یکی از نواب اربعه بوده است. شیخ طوسی در کتاب الغیبه، شماری از آنها را نام برده است و توقیعاتی که در توثیق و تعریفشان از سوی امام زمان(ع) صادر شده نقل کرده است، از جمله: ابوالحسین محمد بن جعفر اسدی، احمد بن اسحاق اشعری، احمد بن حمزة بن الیسع و ابراهیم بن محمد همدانی.

اشاره‌ای به برخی از توقیعات امام زمان(عج)
توقیع به نامه‌های حضرت حجت(عج) گفته می‌شود که توسط چهارتن نایبان خاص ایشان در زمان غیبت صغری به دست شیعیان می‌رسید. توقیعات آن حضرت عبارت است از دستخط مبارک ایشان که از ناحیه‌ی مقدسه، خطاب به جمعی از شیعیان، وکلا یا موالیان صدور می‌یافت که به اختصار به چند مورد از این توقیعات اشاره می‌شود:

1. توقیع بر تحریم ذکر اسم آن حضرت؛ که فرمودند: در محافل بنشینید و ذکر مرا به میان آورید، اما اسمی از من نبرید و این از نظر تقیه بود، چون بنی عباس برای نابودی آن حضرت به خاندان علوی و سادات فاطمه حمله می‌کردند و آزارشان می‌دادند و لذا چنان توقیعی صادر شد.

2. توقیع در باب تکذیب ذکر وقت ظهور امام؛ تا هیچکش نتواند مدعی مهدویت شود و خود را نایب حضرت مهدی(عج) معرفی کند، لذا این توقیع صادر شد: وَ اَما ظُهور الفَرجِ، فَاِنّهُ اِلی الله و کَذِبَ الوَقّاتونَ ؛ یعنی: و اما ظهور فرج، بسته به اراده‌ی خداست و آنان که وقت تعیین می‌کنند دروغ می‌گویند.

3. توقیع در باب راویان حدیث؛ که می‌فرمایند: وَ اَمّا الحوادثُ الواقَعهُ فارجِعوا فیها الی رُواةِ حَدیثنا، فَاِنّهم حُجّتی عَلَیکُم و اَنا حجُةُ الله ؛ یعنی: و اما پیش آمدهایی که در آینده رخ خواهد داد،‌ درباره‌ی آنها به روایان حدیث ما رجوع کنید، زیرا آنان حجت من بر شمایند و من حجت خدایم.

4. توقیع درباره‌ی تکذیب مدعیان دروغین و توقیعات دیگر.

منبع: آشنایی با فرزندان و یاران چهارده‌معصوم علیهم‌السلام، احمد امیری‌پور

نظر یادتون نره ها!!! خجالت

/ 2 نظر / 147 بازدید
پانی

سلام وبلاگ قشنگی داری از وبلاگ من هم دیدن کن نظر یادت نرود[نیشخند]

zahra

عالي بود ازشما بسيار سپاس گذاريم اميد است توشه ي راهتان باشد