واشنگتن پست: ایران می تواند ناوگان آمریکا را در خلیج فارس فلج کند

روزنامه واشنگتن پست اذعان کرد ایران در جنگ نامنظم دریایی بر آمریکا برتری دارد.
این روزنامه نوشت: ایران در حالی به توانمندی های دریایی خود در خلیج فارس تاکید می کند که آمریکا نیز بر این قابلیت ها اذعان دارد احتمال بازرسی کشتی های ایرانی مقامات ایران را برانگیخت تا بر احاطه روز افزون کشورشان بر خلیج فارس تاکید کنند.
ایران سال هاست که تهدید به بستن تنگه هرمز می کند. این تنگه یک آبراه باریک برای ورود به خلیج فارس است و همه روزه کاروان تانکرهای سوخت، 30 درصد از نفت و گاز مصرفی جهان را از این تنگه منتقل می کنند.
این روزنامه می نویسد: طبق گزارش اطلاعات دریایی آمریکا که پاییز سال 2009 تهیه شده، کنترل آب های خلیج فارس به فرماندهی استراتژیک سپاه واگذار شده و ایران با سرعتی هر چه تمام تر دست به کار مسلح ساختن ناوگان روبه پیشرفت دریایی خود شده که شامل کشتی ها و شناورهای پرسرعت مجهزبه اژدر افکن و موشک است. این مجموعه توانایی مین گذاری و حتی پنهان شدن در دریا را دارند. ایرانی ها امروز متفاوت از 15-10 سال گذشته عمل می کنند و افزون بر ارتقای کیفی قایق های تندرو و برگزاری چندین مرحله تمرین های نظامی آموزش عملیات تهاجمی، دارای قابلیت شلیک موشک های کروزنیز هستند. این موشک ها حقیقتا برای هر شناور عبوری تهدید جدی هستند.
به نوشته این روزنامه آمریکایی مقامات نظامی آمریکا می گویند مدت هاست تهدید نیروی دریایی ایران به حملات نامتقارن را جدی می گیرند. پنتاگون و ارتش آمریکا در بازسازی جنگ احتمالی با ایران، به نتایج هشدار دهنده ای رسید. این نتایج نشان می داد ایرانی ها به راحتی می توانند ناوگان پنجم دریایی آمریکا را فلج کنند.

 

کیهان

به نقل از وعده صادق

/ 0 نظر / 17 بازدید