پرواز پرستوها

پرستوها

پَرَستو یا (چلچله) پرنده‌ای حشره خوار است. تاکنون نزدیک به هشتاد گونه پرستو را شناسایی کرده‌اند. وتقریباً در همه جاهای زمین پرنده‌ی پرستو یافت می‌شود. این پرنده‌ی کوچک را با ۲۰ سانتیمتر قد و بدن کشیده، بال‌های سیاه زاغی و منقار کوتاه سه گوش به آسانی می‌توان از دیگر پرندگان باز شناخت.

پرستوها
موسم تخمگذاری
در موسم جفت‌گیری و تخم‎گذاری پرستوی ماده تا پنج تخم می‌گذارد، و مدت پانزده روز روی تخم‎ها می‌خوابد، و پس از بیرون آمدن جوجه‌ها از تخم (تفقیص) و سپری شدن ۲۵ روز جوجه‌ها برای ترک لانه آماده می‌شوند. اما چند شب نخست را به آشیانه برمی‌گردند، و از آن پس برای همیشه لانه را ترک می‌گویند.

پرستوها

آشیانه
ساختن آشیانه به کمک هر دو پرستوی نر و ماده صورت می‌گیرد. لانه را از گِل وساقه‌ی علف‌های خشک و پـَر ساخته می‌شود. بدلیل یکسانی رنگ پرهای پرستو (چلچله) نر و ماده و باز شناختن آنها از یگدیگر آسان نیست.

پرجمعیت ترین گونه‌ی پرستو
پرجمعیت‌ترین گونه‌ی پرستو، چلچله‌ی سینه خاکستری است که در آسیا، اروپا، و آمریکای شمالی زندگی می‌کند. این گونه پرستو گاه در یک فصل سه بار تخم می‌گذارد. و جالب اینجاست که وقتی تخم‌های نوبت اول به جوجه تبدیل شدند، پس از ترک لانه جای دوری نمی‌روند، بلکه در نزدیکی آشیانه می‌مانند و در غذا دادن به جوجه‌های نوبت دوم و سوم به پدر و مادرشان کمک می‌کنند.

کوچ پرستوها
از دیرباز تاکنون انسان می‌خواسته پی به انگیزه‌ی مهاجرت پرندگان ببرد و بداند که چه عواملی در جهت‎یابی آن‎ها نقش دارد. در هر سال گروه‎های زیادی از پرندگان که به (پرندگان مهاجر) شهرت گرفته‌اند، گاهی از شمال به جنوب، و گاهی هم از جنوب به شمال مهاجرت می‌کنند، و در این هجرت هزارها مایل راه را طی می‌کنند و دها هزار ده و شهر و روستا را پشت سر می‌گذارند. البته عوامل طبیعت، دما، آب و هوا، سرما و گرما در این هجرت سالیانه‌ی پرندگان نقش مهمی دارد. «پرستوها» سالانه هفده هزار کیلومتر راه را می‌پیمایند، و از قاره‌ای به قاره‌ی دیگر کوچ می‌کنند، و دارای رکورد سرعت در بین دیگر مهاجران هستند. به طوری که نوشته‌اند چهار هزار کیلومتر را در بیست و چهار ساعت بپیمایند. یعنی باسرعت ساعتی حدود صد وهفتاد کیلومتر. این درست است که انسان نسبت به «پرستو» لطف دارد. بیایید از سرخ پوستان آمریکایی پیش از کریستوف کلمب بیاموزیم که کدو حلوایی را به شاخه‌ای می‌آویختند تا پرستوها درون (مغز) کدورا بخورند و در میان آن، برای خود لانه‌ای بسازند. در مورد هجرت و کوچ پرندگان نظرات متعددی وجود دارد. تا پیش از ابراز نظریه‌ی جدید گمان بر این بود که رهبری پرندگان با تجربه و مسن، میدان مغناطیسی زمین، نیروی کوربولیس، تابش آفتاب، و ساعت فیزیولوزیکی، در کوچ وجمعیت‌یابی پرندگان مؤثرند. در سال ۱۹۰۶ میلادی دانشمند زیست شناسی آلمانی «اشنایدر» این حقیقت را حدس زد که پرندگان از روی حرکت خورشید جمعیت‌یابی می‌کنند. پس از عرضه‌ی فرضیه اشنایدر، دکتر (کرامر) نخستین دانشمندی بود که درستی فرضیه اشنایدر را به کمک آزمایش‌های گوناگون، بررسی و ثابت کرد. وی دریافت که حس جهت‌یابی پرندگان از روی حرکت خورشید به قدری دقیق است که آنها حتی مقدار تغییر وضع ساعت به ساعت خورشید را هم می‌سنجند.


منبع: ویکیپدیا

پرواز پرستو

/ 0 نظر / 29 بازدید